Kinų medicina - alternatyvi, tradicinė ar kokia?

Šiuo metu vakarų pasaulyje, tame tarpe ir Lietuvoje, vis dažniau kalbama apie tradicinę rytų mediciną. Žmonės yra supažindinami su daug tūkstančių metų žinomomis gydymo sistemomis, tokiomis kaip tradicinė indų medicina, tradicinė kinų medicina, iki šių dienų išlikusiais bei tobulinamais gydymo metodais – masažu, gydymu vaistažolėmis, gydymu adatomis (akupunktūra), kvėpavimo pratimais ir kt. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja šiuos metodus integruoti į sveikatos priežiūros sistemą. Kartu su gilias tradicijas turinčiais metodais populiarėja palyginti neseniai atsiradę metodai, tokie kaip reiki, gydymas kvapais, spalvomis, žarnyno, kepenų valymas, gydymas dėlėmis, bioenergetikų paslaugos ir kt. Dėl įvairių priežasčių visuomenėje, tame tarpe ir medikų, visi šie metodai vadinami alternatyvia – netradicine medicina ir vertinami prieštaringai.

Kas apskritai yra medicina? Medicina [lot.] – mokslinių žinių ir praktinių priemonių, skirtų žmogaus sveikatai ir darbingumui saugoti bei stiprinti, gyvenimui ilginti, ligoms pažinti ir gydyti, sistema. Kitaip tariant, tai yra susistemintos mokslinės žinios bei praktinės priemonės. Jei trūksta nors vieno iš šių elementų (sistema, mokslas, praktika), negalime kalbėti apie mediciną.

Kas gali būti vadinama tradicine medicina? Vadovaujantis Pasaulinės sveiktatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, tradicine medicina galime vadinti iš kartos į kartą perduodamų, ne visada eksperimentais patvirtintų filosofinių (religinių), mokslinių žinių ir praktinių priemonių, skirtų žmogaus sveikatai ir darbingumui saugoti bei stiprinti, gyvenimui ilginti, ligoms pažinti ir gydyti, sistemą. Dažniausiai šis terminas naudojamas tokių tradicinių medicinos sistemų kaip tradicinė kinų medicina, tradicinė indų medicina, arabų Unani medicina apibūdinimui, o neretai taip pavadinamos ir įvairios vietinės medicinos formos.

Kas yra tradicinė rytų medicina? Kada kalbama apie tradicinę rytų mediciną, dažniausiai turima galvoje Kinijos, Indijos ir Tibeto tradicines medicinos sistemas.

Tradicinės medicinos terminas kai kuriose šalyse vartojamas kaip sinonimas alternatyvios, netradicinės, papildomos, komplementarinės medicinos terminams, o Lietuvoje dažniausiai tradicine medicina yra vadinama vyraujanti šiuolaikinėmis žiniomis grįsta medicina.

Kas gi yra jau minėta alternatyvi, netradicinė, papildoma ar komplementarinė medicina? Papildoma (komplementarinė) ir alternatyvi medicina (netradicinė)- šie terminai naudojami įvairių gydymo praktikų, negrįstų šalies tradicijomis ar neintegruotų į dominuojančią sveikatos priežiūros sistemą, apibūdinimui.  Po šiais terminais slepiasi skirtingos gydymo sistemos, patys įvairiausi gydymo metodai, kurie tarpusavyje labiau skiriasi nei yra panašūs, labai sunku vienareikšmiškai įvertinti jų naudą bei galimą žalą. Tai glumina ne tik žmones, kurie nėra tiesiogiai susiję su sveikatos priežiūros sistema, bet ir medikus. Iš nežinojimo kyla daug problemų, bereikalingų ginčų, kuriuose dažniausiai pralaimi...sergantis žmogus, mes visi.

Šiuo metu ganėtinai populiarus tampa ir Natūralios medicinos terminas, siūloma netgi sukurti Natūralios medicinos rūmus. Ko gero, tai dar vienas žingsnis tolesnės painiavos, nesutarimų link. Argi medicina kaip mokslas gali būti netradicinė, alternatyvi, natūrali, nenatūrali ir t.t.? Kur girdėta, kad kitos mokslo šakos taip būtų pravardžiuojamos. Turbūt negalvojame, kad vienose mokyklose gali būti dėstoma tradicinė matematika, o kitose - alternatyvi. O galbūt medicinos universitetuose teko susidurti su alternatyvios anatomijos būreliu? Manau, kad medicina kaip mokslas negali būti nei tradicinis, nei alternatyvus nei natūralus ar nenatūralus. Juk žmogaus prigimtis yra sveika, tad liga niekada nebus natūrali žmogaus būsena, kurią reikia gydyti natūraliais metodais. Ar pamirštame, kad gydymas žolėmis taip pat yra chemoterapija? O gal žolėse nėra cheminių medžiagų? Medicina kaip mokslas turi būti vienas...Kaip vienas ir tik vienas turi būti žmonių, paskyrusių savo gyvenimą kitų sveikatos gerinimui tikslas - Padėti. Padėti geriau jaustis, padėti sumažinti skausmą, padėti pasijusti laimingesniu, padėti...Na, o padedant, reikia nepamiršti svarbiausio medicinos postulato - " Primum non nocere (Pirmiausia - nepakenk)". Ar ne to ir siekiame, kokios specialybės medikais bebūtumėme?